Kozie mleko czyni cuda! Tajemnice Koziego mleka i jego uzdrawiające właściwości.

Dlaczego pokochałam kozy? Dlaczego pokochałam ich produkty mleczne i kosmetyczne? Postaram się to wyjaśnić w jak największym skrócie, ale nie wiem czy bedzie to możliwe.

Zacznę od tego, że kozie mleko jest najbardziej zbliżone w swojej strukturze do mleka ludzkiego. Staje się również niezastąpione kiedy musimy odkarmić młode zwierzęce niemowlaki, które los pozostawił bez matek, takie jak młode sarny, szczenięta, kocięta oraz pozostałe ssaki.

Kozie mleko i jego przetwory bardzo pozytywnie zaskakują w kwestii wartości odżywczych.

Bogactwo witaminowe koziego mleka wydaje się nie mieć końca.

Obfituje ono w witaminy A, C, D, E, grupy B1, B2, PP oraz bardzo ważny dla młodych kobiet kwas foliowy i sole mineralne. Kozie sery są najbogatszym źródłem wapnia pośród produktów spożywczych. Spożycie 10 dag pełnotłustego sera koziego pokrywa w pełni dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten składnik.

Kwas orotowy, zawarty w jego składzie, czyli witamina B13 umożliwia regeneracje tkanek i skóry u osób starszych, wspomaga również budowę komórek  młodych organizmów

Bogactwo mikroelementów

Zaskakujące jest w kozim mleku bogactwo mikroelementów i minerałów takich jak : żelazo, cynk, potas, wapń, fosfor. Badania dowodzą, że szklanka mleka koziego zawiera więcej miedzi (o 60μg), żelaza (o 37μg), cynku (o 367μg) i manganu (o 32,6μg) niż mleko krowie a więc jest niezastąpione w leczeniu anemii.

Zdrowe na serce

Mleko kozie zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-6. Napój ten spożywany regularnie obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów – pamiętajmy, że wysoki poziom trójglicerydów znacząco podnosi ryzyko wystąpienia chorób serca.

Inteligentny przeżuwacz

Koza jako jedyne zwierzę przeżuwające swój pokarm potrafi go filtrować z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu mleko jest pozbawione metali ciężkich.

Alergicy

Poziom kazeiny (αs1-kazeina) w mleku kozim jest niższy o około 8% niż w mleku krowim. Z tego względu jest polecane uczuleniowcom na produkty mleczne. Dodatkowo posiada w swoim składzie białka bez zawartości globulin uczuleniowych, śladowe ilości laktozy, co jest bardzo ważne dla diabetyków. Laktoza bowiem, nie sprzyja osobom z problemami tarczycy. Mleko kozie jest zatem bezpieczniejsze dla osób z Hashimoto.

Dobroczynne probiotyki

Oligosacharydy obfitujące w mleku kozim posiadają dobroczynne działania na florę bakteryjną jelita grubego i stanowią naturalną pożywkę dla pożądanych szczepów bakteryjnych. Tym samym mleko kozie podnosi naszą odporność.

Mleko kozie ma zbliżoną wartość energetyczną do mleka krowiego i wynosi ona około 69-84 kcal/100ml.

Jest lekkostrawne

Niezaprzeczalnym atutem mleka, a co za tym idzie, przetworów koziego pochodzenia, jest fakt, że kuleczki tłuszczu w nim zawarte są mniejsze niż w mleku krowim, co w efekcie ułatwia działanie enzymów i dobroczynnie wpływa na trawienie. Badania wykazują, że mleko kozie może zostać strawione przez organizm nawet w ciągu 20 minut, podczas gdy na ten sam proces wobec mleka krowiego potrzebuje aż od 2 do 4 godzin.

 PH – ważny aspekt

Mleko kozie w przeciwieństwie do innych produktów mlecznych nie zakwasza organizmu a odkwasza go. To bardzo ceniona zaleta w przypadku diet oczyszczających, szczególnie tych antyrakowych. Mleko kozie jest wręcz zalecane dla osób z chorobami nowotworowymi. Ludność wywodząca się z Bałkanów i Kaukazu właśnie dzięki koziemu mleku cieszy się długowiecznością, a także sprawnością fizyczną i psychiczną aż do późnej starości

 Zaparcia

Mleko kozie pomaga w profilaktyce i leczeniu zaparć dzięki specyficznej florze bakteryjnej. Kefir kozi, będzie w tym przypadku idealny.

 

456
Fot: Luiza Szuman/Eko-Wioska

 

Kozie mleko w marketach. 

Nie poleca się pasteryzowania ani gotowania mleka koziego. Naraża je to na utratę cennych składników odżywczych i witamin. Zatem kozie produkty w marketach nie będą pełnowartościowymi.

O zaletach kosmetycznych napiszą w osobnym pości. Znajdziecie tam ciekawostki na temat  moich mydełek kozich i roślinnych.

 

Ważny temat ekologiczny.

Bez względu na zalety i wartości płynące ze spożywania mleka koziego i jego produktów, pamiętajmy, że surowiec ten pochodzi od żywych istot. Szczególną uwagę zwracam dlatego na warunki w jakich moje kozy przebywają, czym są karmione jak traktowane. W żadnym wypadku nie narażam ich na stres czy nadwyrężoną produkcję w celach osiągania korzyści. Cudowne mleko, jakie dostaję od tych zwierzątek jest produktem ubocznym i wspaniałym darem, nagrodą za sprawowanie nad nimi opieki i poświęcanego im czasu wraz z uczuciem, miłością i poszanowaniem. Tym należy się kierować przy pozyskiwaniu jakichkolwiek produktów odzwierzęcych w gospodarstwach ekologicznych i w każdym innym. Samo obcowanie z kozami posiada na ludzi wpływ uzdrawiający. Traktujmy te dary z poszanowaniem i dziękujmy za nie każdego dnia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s