Moje miejsca mocy i miłość na talerzu.

O miejscach mocy mogę pisać bez końca. Nie są to wcale świątynie ani obszary kultu religijnego. To miejsca dające mi przeróżne życiowe doznania. Są takie przestrzenie, gdzie ładuję akumulatory, gdzie oddycham i się wyciszam, ale również takie, w których pobudzam swoje zmysły, inspiruję się wnętrzami, dobrym smakiem oraz gustem właścicieli.

Eko-Wioska jest idealnym miejscem do życia, przynajmniej tak czuję na tą chwilę, na tym etapie swojego życia, właśnie tego potrzebuję jako bazy, lecz człowiek usycha jak roślina, gdy brakuje mu w życiu różnorodności, doświadczeń i świeżego powietrza. Czegoś, co napawa go zachwytem i radością.

I tak właśnie w moim życiu pojawiła się Kawiarenka Smaków w Sokołowsku. Cudowny słodki zakątek z włoskimi łakociami, najlepszą pizzą na świecie i fantastyczną bezą! Mimo, iż jestem w większości weganką, ortodoksyjną wegetarianką,  bezglutenowym nieszczęśnikiem i bezlaktozowym wykolejeńcem, o dziwo ta kuchnia nie powoduje u mnie spustoszenia dietetycznego. Dlaczego?  Może właśnie dlatego, że twórcy jej smaków wkładają we wszystko swoje prawdziwe serce i stanowi to ich prawdziwą pasję. Nie spotkałam się jeszcze aby pasja i miłość komuś zaszkodziły. Dzięki temu, tutaj jestem bezpieczna, szczęśliwa i zdrowo najedzona, tutaj wpadam stracić swoje dietetyczne dziewictwo.

Smaki Życia …

Smak w naszym życiu jest ważny, tak samo jak zapach dociera do podniebienia, potem do mózgu, generuje wyobrażenia a potem wspomnienia, przeróżne emocje, pozytywne wibracje. Dobra kuchnia potrafi rozsławić puste szare miejsca i nadać im nową  jakość, nawet historię. Tak się stało w Sokołowsku w przypadku Kawiarenki. Ta mała miejscowość jest teraz kojarzona z Festiwalem Kieślowskiego, kawiarnianą pizzą truflową i najlepszą bezą na Dolnym Śląsku. Tak kochani! Pizzą truflową na cienkim włoskim cieście! Zwariowałam na jej punkcie od pierwszego razu i cyklicznie tu powracam. Za każdym razem upajam się zapachem włoskich oliw na bazie ziół i czosnku. W końcu dowiedziałam się od Andrzeja –  właściciela tej „świątyni”, że trufle są uzależniającym afrodyzjakiem. Jakże wspaniałe to uzależnienie!  – pomyślałam.  I tak oto miejsce to, stało się oazą, w której łamię zasady weganizmu i pochłaniam żółty włoski ser na cienkim cieście…

Są rzeczy którymi nie znoszę się dzielić. Mianowicie jest to Bób, frytki z MacDonalda i pizza truflowa! Przy okazji wyjdzie na jaw, jakie jeszcze grzechy kulinarne popełniam. Co do frytek –  niestety mam do nich słabość.

Wracając do naszej pizzy i klimatycznej Kawiarenki Smaków w Sokołowsku – to miejsce pachnie z daleka w upalne, letnie dni. Przyciąga tłumy z całej okolicy i Dolnego Śląska. Ludzie potrafią pokonać kilkaset kilometrów, aby przez chwilę doświadczyć smaku cudownej bezy, włoskich makaronów, czy też tiramisu. Jej twórczyni – Ania jest cudowną, skromną osobą o wielkim sercu, anielskiej cierpliwości i dotyku Midasa. Ja zawsze uważałam , że Ania to anioł, który przyszedł na ziemię aby pocieszać ludzkość i kolorować ich szare dusze. Nie ma lepszego miejsca na deszczowe, pochmurne dni, ani lepszej przystani do leczenia depresji. Tutaj, w ciepłym klimatycznym wnętrzu o stylu retro, sączy się leniwie chillowa muzyka w tle, pachnie silnym aromatem, dobrego włoskiego espresso, a w powietrzu unosi się energia dobra i ciepła. Anię, można rzadko tu spotkać. Zazwyczaj siedzi schowana w czeluściach swojego kulinarnego królestwa i ubija bajecznie, obłędnie cudowną bitą śmietanę do wypiekanych bez. Jej skromność jest receptą na sukces, z którego ona sama chyba nie zdaje sobie do dzisiaj sprawy, bo nie sukces jest najważniejszy a pasja tworzenia i możliwość czynienia w życiu tego, co się kocha i dla tych, których się kocha.

Teraz już wiecie dlaczego niektóre miejsca leczą duszę i uzdrawiają? Bo kipi w nich radość i miłość.

Zbieram i kolekcjonuję takie przestrzenie, wbijając w nie pinezki szczęścia na mojej mapie życia. Będę Was w nie zabierać.

 

tekst i foto: Luiza Szuman

IMG_4143IMG_4156IMG_6745IMG_1029IMG_0904IMG_0991IMG_1586IMG_6980IMG_6875

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s