Mapa korytarzy ekologicznych w Polsce

dnia

Czy wiecie jak gęsta jest sieć szlaków, którymi przemieszczają się przez Polskę zwierzęta? Takie szlaki mogą przebiegać tuż pod Twoim domem. Możesz to sprawdzić dzięki przygotowanej przez nas mapie. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę, naciskając poniższy przycisk i w menu po lewej stronie zaznaczysz opcję „Mapa korytarzy ekologicznych 2012”, a w wyszukiwarkę nad mapą wpiszesz nazwę swojej miejscowości:

Nową wersja mapy została przygotowana przez Fundację – Pracownie na Rzecz Wszystkich Istot  wraz z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Jest ona najważniejszym tego typu opracowaniem w kraju. A jakie zastosowanie praktyczne może mieć taka mapa? Przede wszystkim wskazuje miejsca, gdzie ludzkie drogi przecinają się z głównymi szlakami przemieszczania się zwierząt.

Wyznaczenie miejsc kolizji to pierwszy krok. Kolejnym jest budowa bezpiecznych przejść dla zwierząt na przecięciu się dróg ludzkich z korytarzami ekologicznymi. Mogą to być przejścia górne lub dolne. Budowa przejść dla zwierząt jest od wielu lat najważniejszą i powszechnie stosowaną metodą minimalizacji negatywnego oddziaływania dróg na dzikie zwierzęta. Takie rozwiązanie zwiększa równocześnie bezpieczeństwo ludzi.

Wiedza o szlakach przemieszczania się zwierząt pozwala uniknąć tragedii, jak choćby tej, która miała miejsce na początku stycznia tego roku. Na nowo wybudowanym odcinku trasy S7, na wysokości miejscowości Kiezmark (woj. pomorskie) doszło do serii wypadków z udziałem łosi. Pomimo, że droga przecinała szlak migracji tych zwierząt, drogowcy popełnili kilka rażących błędów projektowych, w tym nie wygrodzili tego odcinka obowiązkową siatką zabezpieczającą, która powinna mieć w tym miejscu nawet 2,7 m wysokości.

Drogowa fuszerka to zagrożenie życia ludzi i śmierć zwierząt na jezdni. Bilans serii tragicznych wypadków na trasie S7 w okolicy miejscowości Kiezmark (woj. pomorskie) to 5 osób rannych i 3 martwe łosie.

Dbałość o przyrodę przy budowie i modernizacji dróg szybkiego ruchu i autostrad to nie fanaberia, ale gwarancja bezpieczeństwa ludzi i dobrostanu zwierząt. Niestety, dla zwykłych oszczędności Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wycina z kolejnych projektów przejścia dla zwierząt.

 

W opinii Fundacji:
„Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze tak musi być. Nasze wieloletnie działania przyczyniły się w dużym stopniu do wdrożenia w Polsce wysokich europejskich standardów ochrony bioróżnorodności i łączności ekologicznej przy realizacji inwestycji drogowych. Przy naszym udziale powstało kilkadziesiąt bezpiecznych przejść dla dużych zwierząt.

Nie jest więc prawdą, że ekolodzy są przeciwni wszystkim inwestycjom. Jesteśmy za zrównoważonym rozwojem, biorącym pod uwagę bezpieczne koegzystowanie ludzi z innymi gatunkami zwierząt. Koszty działań zapobiegawczych są niższe niż w przypadku katastrof i wystarczy tylko trochę chęci i empatycznego myślenia o tym, że nie jesteśmy tu sami, by autostrady dla ludzi nie kolidowały z autostradami dla zwierząt.”

Sprawdź, czy koło Ciebie nie przebiega jakaś ważna zwierzęca autostrada. Warto mieć tę świadomość i reagować zanim dojdzie do tragedii. My nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich inwestycji, ale jeśli wszyscy będziemy czujni, to możemy skuteczniej upominać się o konieczność budowy przejść dla zwierząt.

mapa

unnamed

 

MAPA KORYTARZY KLIKNIJ TUTAJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s